Fakty Ostrowskie TV

Reklama

Fakty Kulturalne Fakty Kulturalne

PUCHATKOWY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W Filii nr 7 podsumowano konkurs czytelniczy "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele". Mali uczestnicy z niecierpliwością i podekscytowaniem oczekiwali na rozstrzygnięcie i ogłoszenie werdyktu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło wypełnić formularz z pytaniami i zadaniami w godzinach otwarcia biblioteki. Gotowe prace można było składać od 19 grudnia do 18 stycznia. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe -  dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Wzięły w nim udział 42 osoby. Maksymalną ilość punktów uzyskało 26 uczestników. Spośród nich, drogą losowania, wyłoniono zwycięzców, którzy odebrali cztery nagrody główne. Wśród laureatów znaleźli się: Seweryn Kotyza, Wiktoria Zielinska (kategoria: dzieci w wieku przedszkolnym), Laura Binkowska i Kamil Kurkiewicz (kategoria: klasy I-III). Nagrody książkowe otrzymały także wszystkie dzieci z maksymalną ilością punktów. Każdemu z uczestników wręczono pamiątkowy dyplom, zakładkę do książek i nagrody pocieszenia - balony.

MACIEK PROMUJE "ZNAKI"

Dwa lata od premiery ostatniego albumu Ruletka, Maciek Balcar powraca z kolejną solową płytą. Premiera krążka Znaki przewidziana jest na 3 lutego. Nowemu wydawnictwu towarzyszy ogólnopolska trasa koncertowa, w którą muzyk wyrusza (tradycyjnie już) podczas ferii zimowych. Zapowiada się intensywnie - w ramach Znaki Tour w ciągu szesnastu dni artysta zagra na szesnastu scenach. Jego koncerty właściwie nie potrzebują rekomendacji, a bilety rozchodzą się w okamgnieniu. Każdy występ Maćka i jego kompanów to  gwarancja prawdziwych emocji i niezapomnianych muzycznych wrażeń. Niespełna dwa miesiące temu zagrał u nas rewelacyjny koncert z Dżemem, a już 24 lutego ponownie zawita do rodzinnego Ostrowa. Wokalistę kultowej kapeli będzie można usłyszeć tym razem w bardziej balladowym i lirycznym repertuarze.

WALENTYNKI KONCERTOWO

Oh, Pretty Woman - to hasło walentynkowego koncertu, jaki odbędzie się w niedzielę 12 lutego na Dużej Scenie OCK. Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej pod dyrekcją Mariana Sikorskiego towarzyszyć będą:

Janusz Szrom - wokal

Monika Walczak - wokal

Małgorzata Urbaniak - saksofon

Karolina Kaczała - maszyna do pisania

Marcin Banaszkiewicz - trąbka

Imprezę poprowadzi Agnieszka Kurzawa. Początek o godz. 17:00. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem, zaplanowano także drugi koncert - o godzinie 19:30. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie OCK oraz na www.kultura.pax.pl). Rezerwacja i sprzedaż od 16 stycznia 2017.

CUDA NA KIJU

Tak zatytułowaną wystawę pokonkursową można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie. Podczas otwarcia ekspozycji ogłoszono wyniki X Powiatowego Konkursu Plastycznego, na który co roku nadsyłane są ciekawe i niecodzienne prace plastyczne uczniów z regionu.

W sumie na konkurs wpłynęło w tym roku 130 prac.  Oceniało je jury w składzie: przewodnicząca - prof. dr hab. Maria Podskarbi-Hebisz z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, dr Lidia Głazik z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, mgr sztuki Karolina Treska, Karol Kierzynka - artysta plastyk, projektant w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz sekretarz - mgr sztuki Jakub Godziszewski. Zarówno tematyka, jak i technika wykonania była bardzo różnorodna. Po obejrzeniu wszystkich nadesłanych prac komisja postanowiła przyznać 19 równorzędnych nagród oraz 12 równorzędnych wyróżnień. Ponadto jury w składzie: Teresa Burkietowicz - prowadząca Galerię Twórczości Dzieci i Młodzieży "Pędzelek" w MDK oraz plastyczka Marcelina Wojtasik zdecydowało przyznać 9 nagród Galerii "Pędzelek".

WITAMINA B6 (WYJĄTKOWY PROJEKT MUZYCZNY)

Bach, Bartók, Bąk, Bączyk, Beethoven, Brahms - muzyka tych sześciu panów na literę B wypełni wnętrza Forum Synagoga. Dwa koncerty odbędą się w sobotę 18 lutego. Pierwszy zaplanowano na godz. 17:00, drugi rozpocznie się o godz. 19:30. To wyjątkowe wydarzenie w historii ostrowskiej kultury muzycznej - po raz pierwszy zabrzmią u nas utwory przeznaczone na trzy fortepiany. Podczas koncertu zagra w sumie dziesięciu pianistów  z aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

W programie usłyszymy m. in.: Koncert C-dur na trzy fortepiany i orkiestrę Jana Sebastiana Bacha oraz prawykonanie kompozycji, specjalnie napisanej na potrzeby tego projektu, pt. Sonorytmia na trzy fortepiany, dziewięciu pianistów i zespół perkusyjny autorstwa Andrzeja Henryka Bączyka. Nie będzie to jedyne prawykonanie tego wieczoru, ponieważ zabrzmią jeszcze dwa inne dzieła ostrowskiego twórcy: Piano concerto of names z towarzyszeniem saksofonu i orkiestry smyczkowej, kwintet fortepianowy "Zagrajmy to razem?. Ponadto zaprezentowany zostanie kwartet smyczkowy "Astoriada" młodego ostrowskiego kompozytora Macieja Bąka, tegorocznego dyplomanta Zespołu Szkól Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Obok muzyki najnowszej program wieczoru wypełnią arcydzieła mistrzów XIX wieku: Ludwiga van Beethovena, Johanesa Brahmsa oraz początków wieku XX ? Beli Bartóka. Poza liczną rzeszą pianistów, w gronie wykonawców znajduje się czterech perkusistów z Ostrowa i Kalisza oraz kwartet Belle Tone z Filharmonii Kaliskiej.

KONCERTOWO W NOWY ROK

Początek roku to czas licznych koncertów nawiązujących do słynnych gali i noworocznych imprez muzycznych, odbywających się w Wiedniu. W nadchodzący czas karnawału, już w najbliższy piątek wprowadzą ostrowską publiczność muzycy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej IMPRESSIONE oraz znakomici soliści. Muzyczna uczta rozpocznie się o godzinie 19:00 na Duża Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Będzie to wyjątkowa opowieść o Wiedniu, gdzie na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych dzieł muzyki światowej. W programie m.in.: Wesele Figara W. A. Mozarta, Cosi Fan Tutte / aria W. A. Mozarta, Cierpienia Miłosne F. Kreislera, Opowieści Lasku Wiedeńskiego J. Starussa, Marsz Egipski J. Straussa, Kraina Uśmiechu - Twoim jest serce me - F. Lehara i wiele, wiele innych.

Wystąpią:

Bogumiła Dziel-Wawrowska - sopran
Rafał Bartmiński - tenor
Tomasz Rak - baryton
Warszawska Orkiestra Symfoniczna IMPRESSIONE
Piotr Wijatkowski - dyrygent
Andrzej Zborowski - konferansjer

 

 

 

WIEDEŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Największy i najsłynniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu, na Placu Ratuszowym - jedna z głównych atrakcji zimowego okresu. Zwiedzających przyciąga przeogromna, mieniąca się tysiącem magicznych światełek choinka. Wszędzie unosi się zapach wina, przypraw korzennych, pieczonych kasztanów oraz wielu innych świątecznych przysmaków. Wśród bożonarodzeniowego klimatu, gwaru, i muzyki można odkryć prawdziwe austriackie smaki. Na 151 stoiskach - drewnianych chatkach - wypieki i słodycze, świąteczne dekoracje, ręcznie robione ozdoby z drewna, biżuteria oraz ceramika artystyczna. W tle rozbrzmiewają pieśni adwentowe w wykonaniu chórów z Austrii i innych krajów. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji prosto z Wiednia autorstwa wysłannika "Faktów Ostrowskich", Wiesława Kaczmarka.

BALET Z TEATRU BOLSZOJ

Na tydzień przed Świętami, w ramach cyklu retransmisji słynnych przedstawień operowych, baletowych i teatralnych, na ekranie kina Komeda jedno z największych dzieł Piotra Czajkowskiego - balet Dziadek do orzechów. Spektakl w inscenizacji moskiewskiego teatru Bolszoj będzie można podziwiać w niedzielę o godzinie 17:00.

WYWIAD Z PROF. JANEM MIODKIEM

Z konferansjerem XIII Koncertu Muzyki Wiedeńskiej w Ostrzeszowie rozmawia Wiesław Kaczmarek.

 

Po roku spotykam się ponownie w Ostrzeszowie, w mieszkaniu pana Marka Cieplika z prof. Janem Miodkiem. Profesorowi towarzyszy żona Teresa. Na dwie godziny przed koncertem w miłej i serdecznej atmosferze po raz kolejny mam okazję przeprowadzić wywiad z wybitnym językoznawcą. Tegoroczny koncert Muzyki Wiedeńskiej to także wielkie święto i wyjątkowa okazja - jubileusz 60-lecia pracy twórczej jego inicjatora, wrocławskiego Maestro Jana Ślęka - Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów. Tradycyjnie już, profesor będzie konferansjerem tego muzycznego wydarzenia. Przyznam, że na to powtórne spotkanie i rozmowę bardzo czekałem. 

W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

Dźwięki znanych i lubianych bożonarodzeniowych utworów rozbrzmiewać będą w najbliższy czwartek na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. W świątecznym repertuarze, inspirowanym melodiami z popularnych amerykańskich kolęd i piosenek zaprezentują się uczniowie Studia Wokalnego pod kierunkiem Natalii Janowskiej i Pauli Pływaczyk oraz instrumentaliści Szkoły Muzyk pod kierunkiem Michała Szpajdy. A towarzyszyć im będą zaproszeni goście: Marek Nowakowski - instrumenty klawiszowe, Przemysław Hasek - instrumenty perkusyjne, Michał Szpajda - gitary.

Początek koncertu o godz. 19:00. Bilety w cenie 5 zł można nabyć w kasie OCK i na www.kultura.pax.pl (ilość miejsc siedzących ograniczona).


  

W SZUFLADZIE

Beata Michno, Agnieszka Cieślak, Włodek Wielgosz i Karol Walerowicz będą gośćmi kolejnej odsłony cyklu "Szuflada. Wieczór działań artystycznych". Spotkanie zatytułowane "Wybaczam sobie bliżej nieokreślone nie wiadomo co" - audycja Radia VARIATA POD LATAJĄCĄ RYBĄ "Eter o zmierzchu" odbędzie się  w najbliższy wtorek, 13 grudnia, w Forum Synagoga. Początek o godzinie 19.00. Gospodynią wieczoru będzie Aleksandra Kiełb-Szawuła. Wstęp wolny. 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIECZÓR AFORYZMÓW

 

Spotkanie pod hasłem "Aforystykon Kaliski" odbyło się w środę 23 listopada w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Czytelnicy biblioteki i wszyscy miłośnicy poezji po raz kolejny mieli okazję zagłębić się w twórczość Urszuli Zybury, poetki, aforystki, autorki haiku, prozy poetyckiej, inicjatorki "Kaliskiego Aforystykonu", członkini Zarządu poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Swoje złote myśli i sentencje zaprezentowały także poetka z Poznania, autorka 18 tomików wierszy, Danuta Bartosz oraz nasza redakcyjna koleżanka, Eugenia Zawidzka, zajmująca się od kilkunastu lat twórczością poetycką. Spotkanie muzycznie uświetnili Anna Stankiewicz i Krzysztof Matusiak, którzy wykonali własne interpretacje znanych utworów. Wieczór satyry i muzyki "Aforystykon Kaliski" zorganizowała Książnica Pedagogiczna i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

POMYSŁ NA PREZENT

Już po raz szósty na trzy tygodnie przed Świętami Ostrowskie Centrum Kultury organizuje Świąteczną Fabrykę Prezentów, czyli pełne pomysłów i kreatywności warsztaty, podczas których  własnoręcznie można wykonać oryginalne ozdoby i niepowtarzalne podarunki dla swoich bliskich. Na pierwszą odsłonę świątecznej pracowni organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę, 3 grudnia. Tradycyjnie, w okresie przedświątecznym z pomocą przychodzi także Galeria 33, która zachęca do udziału w Pogotowiu Prezentowym, czyli małym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wspaniałe upominki dla całej rodziny i wyjątkowe ozdoby będzie można tam nabyć w nadchodzący weekend.

ZREMIKSOWANA POLKA

Koncertem w Starej Przepompowni w Ostrowie rozpoczął swoją europejską trasę promującą album "Polka Remixed" kwintet Wojtka Mazolewskiego. Muzycy zagrali w minioną sobotę w wypełnionym po brzegi klubie. Publiczność usłyszała improwizowane wykonania utworów z płyt "Polka" i "Polka Remixed". Przypomnijmy, że zaledwie miesiąc temu na tej samej scenie muzyk wystąpił ze swoim sztandarowym zespołem Pink Freud. Formacja zaprezentowała wówczas materiał inspirowany twórczością manchesterskiego duetu Autechre, który w latach 90. zrewolucjonizował muzykę elektroniczną. Jazz w post-punkowowej odsłonie w połączeniu z rockową ekspresją i energią zelektryzował publiczność. Równie inspirująco było w sobotni wieczór. Artysta pokazał swoje kolejne muzyczne oblicze, przedstawiając utwory z dwóch ostatnich płyt WMQ, którego jest założycielem i liderem. "Polka Remixed"  to reinterpretacja doskonale znanych  kawałków z albumu "Polka", który w Polsce uzyskał status Złotej Płyty. Alternatywny jazz i prawdziwy gatunkowy przekrój: od hip hopu po disco, będący owocem współpracy i muzycznych spotkań Mazolewskiego z najbardziej interesującymi polskimi artystami.

MUZYCZNA ZADUMA (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Paula Pływaczyk i Mariusz Łęcki - dobrze znany w naszych stronach wokalno-gitarowy duet zagrał w zaduszkowy wieczór w kaplicy przy cmentarzu w Ostrzeszowie. Podczas kameralnego występu publiczność usłyszała przede wszystkim klimatyczne autorskie ballady, które wprowadziły wszystkich w jesienny nastrój zadumy i pamięci o tych, którzy już odeszli. Paula Pływaczyk to utalentowana gitarzystka, wokalistka, aranżerka i kompozytorka. Komponuje własne utwory oraz pisze teksty - głównie w języku angielskim. Mariusz Łęcki - wszechstronny muzyk, gitarzysta, pianista i aranżer, pedagog, pomysłodawca i twórca "Przeglądu Muzyki Okołogitarowej Gitarownia" oraz cyklu koncertów "Gitarownia" w ostrowskim  MDK-u. Choć ten duet funkcjonuje razem od niedawna, to za każdym razem jest bardzo ciepło i entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy. Tak było i tym razem. Organizatorem koncertu było Ostrzeszowskie Centrum Kultury.

Prezentujemy zdjęcia autorstwa Wiesława Kaczmarka.

 

MŁODZI BAJKOPISARZE NAGRODZENI

W czytelni Biblioteki Głównej uroczyście podsumowano powiatowy konkurs literacki dla dzieci "Opowiedz mi bajkę". Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI. Zadaniem uczestników było samodzielne napisanie i zilustrowanie bajki. 

Jak co roku, do biblioteki napłynęło wiele interesujących i bogato ilustrowanych prac. Podczas rozstrzygnięcia konkursu dyrektor biblioteki Włodzimierz Grabowski wręczył laureatom dyplomy i nagrody. Przyznał także nagrodę specjalną oraz wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w przygotowanie plastycznej interpretacji bajek. Wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali też serdeczne gratulacje. Prace oceniało jury konkursowe w składzie: Maria Libera - przewodnicząca oraz członkowie: Lidia Tomala i Aneta Kołodziejczyk-Trawińska.

TO KOMEDIA INNA NIŻ WSZYSTKIE

(Z Aleksandrem Dembskim rozmawia Wiesław Kaczmarek)

 

Szkoła uwodzenia Czesława M. to pierwszy pełnometrażowy film kinowy zrealizowany przez ostrzeszowianina Aleksandra Dembskiego - reżysera, scenarzystę i producenta filmowego. Obraz wszedł na ekrany kin 21 października.  To opowieść o znanym muzyku Czesławie M., który nagle porzuca swoje dotychczasowe życie gwiazdy. Niespodziewanie artysta trafia na Wybrzeże, gdzie poznaje byłych stoczniowców - Adama i Zygmunta. Mężczyźni próbują otworzyć własny biznes. Wspólnie wpadają na pomysł, by założyć pierwszą w tym regionie  szkołę uwodzenia dla mężczyzn. W roli głównej zobaczymy Czesława Mozila. Od najbliższego piątku ta niekonwencjonalna komedia do obejrzenia także w ostrowskim kinie Komeda.

FRANKENSTEIN Z LONDYŃSKIEGO NATIONAL THEATRE

Kultowa historia grozy w reżyserii laureata Oscara Danny'ego Boyle'a ze sceny Królewskiego Teatru Narodowego na wielki ekran. Głośną adaptację "Frankensteina" w ujęciu słynnego brytyjskiego reżysera, na podstawie sztuki Nicka Deara z udziałem Benedicta Cumberbatcha w roli doktora Wiktora Frankensteina i Johnny'ego Lee Millera w roli Monstrum będzie można zobaczyć 30 października w ostrowskim kinie Komeda. Retransmisja przedstawieni rozpocznie się o godzinie 17:00.

MDK NA PODIUM W ITALII

Liczne nagrody specjalne, pierwsze miejsca i wyróżnienia zdobyła reprezentacja Młodzieżowego Domu Kultury podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca "Orfeusz w Italii 2016". Dziewczęta ze studia Wokalnego Art-Musica i grupy baletowej Fantazja otrzymały najwyższe noty w swoich kategoriach.

ZAŚPIEWAJĄ W HOŁDZIE PAPIEŻOWI

Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej  "Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II". Impreza odbędzie się w sobotę 29 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Młodzież z regionu reprezentująca szkoły, parafie i domy kultury tradycyjnie spotka się na radosnym śpiewaniu i muzykowaniu w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. W przeglądzie mogą wziąć udział wokaliści i muzycy w wieku od 12 do 15 lat oraz powyżej 15 roku życia, zarówno soliści, jak i zespoły. Występy uczestników oceni profesjonalne jury. Zgłoszenia do udziału w imprezie można było składać do 6 października - Niech tegoroczne spotkanie będzie radosnym kontynuowaniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie  - zachęca Justyna Baraniak jedna z organizatorek  przeglądu.

KONKURS PLASTYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH

Ostrowska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem "Bohaterowie bajek Vaclava  Čtvrtek'a" organizowanym z okazji 40. rocznicy śmierci czeskiego pisarza, autora licznych książek dla najmłodszych. Wydarzenie adresowane jest do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników jest samodzielne wykonanie ilustracji (w dowolnej technice, w formacie A4) przedstawiającej jednego z bohaterów bajek V.  Čtvrtek'a  (Makowa Panienka, O Rumcajsie i rozbójnickim synku Cypisku, Opowieści z mchu   i paproci: O  Żwirku i Muchomorku, Waligóra i Tańczyborek).

OSTROWSKA ORKIESTRA KONCERTOWA Z GRAND PRIX

Muzycy Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej po raz kolejny pokazali klasę i sięgnęli po najwyższe laury. Zespół pod batutą Mariana Sikorskiego zdobył Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru "Leszno 2016". Zmagania odbyły się w dniach 17 - 18 września.

THE WALL LIVE ORCHESTRA (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Materiał z legendarnej płyty Pink Floyd w wykonaniu ponad 70-osobowej orkiestry, chóru i solistów zabrzmiał 24 września we wrocławskiej Hali Orbita. Podczas koncertu publiczność usłyszała zupełnie nowe, symfoniczne aranżacje przebojów z kultowego concept albumu jednego z najwybitniejszych zespołów w historii muzyki. Występowi towarzyszyły spektakularne efekty świetlne oraz transmisja video live wyświetlana na wielkim ekranie. Widowisko w formie monumentalnej rock opery oczarowało nie tylko zagorzałych fanów grupy. Był tam nasz wysłannik Wiesław Kaczmarek, który tak opisuje swoje wrażenia z koncertu - Chór z wykonawcami na froncie, wielka orkiestra, gra świateł i dźwięków zaskoczyły nas od samego początku. Siła muzyki wprowadziła wszystkich w radosny nastrój i wspólne połączenie duchowe widzów z artystami. Wspomnienia wracały przy każdym kolejnym utworze, jednak z ręką na sercu przyznam, że  nigdy nie będzie już tak samo, jak było w czasach, gdy Pink Floyd grali The Wall. Piękne, niezapomniane widowisko, podczas którego wszyscy razem na widowni byliśmy jednością w tej cudownej muzyce - relacjonuje W. Kaczmarek.

The Wall Live Orchestra zdobył tytuł najlepszego Pink Floyd tribute bandu we Włoszech. Zagrali już ponad 200 koncertów, pierwszy z nich odbył się w 2012 roku. Za reżyserię multimedialnego widowiska odpowiada Emiliano Galigani, producent i reżyser, który na swoim koncie ma m. in. musicale Welcome to the Machine oraz Jesus Christ Superstar. Orkiestrą dyrygował Simone Giusti.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Wiesława Kaczmarka z tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia.

 

PREMIEROWY KONCERT

W nastrojowy klimat dwudziestolecia międzywojennego przeniosą nas w najbliższy piątek  młodzi ostrowscy artyści. W ramach festiwalu Wszystko jest poezją zaprezentują oni swój premierowy projekt zatytułowany "Liryka z imbryka". W programie m. in. spotkanie z utworami Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Józefa Czechowicza. Muzyczny wieczór z poezją rozpocznie się o godzinie 20:00 (Forum Synagoga).

"Liryka z imbryka" to wyjątkowy projekt łączący klimatyczną muzykę z poetyckimi impresjami dwudziestolecia międzywojennego i teatralną metafizyką w myśl zasady, że różne formy sztuki mogą się dopełniać, wzmacniając wzajemnie swój przekaz -  zapowiadają pomysłodawcy koncertu.

MAGICZNY ŚWIAT SŁOWIAN

Bogata i intrygująca kultura naszych przodków we współczesnej muzyczno-tanecznej interpretacji  w wykonaniu wokalnego sekstetu, tancerzy i zespołu bębniarzy - wszystko to będzie można zobaczyć i usłyszeć już 22 października w Ostrowskim Centrum Kultury. Widowisko zatytułowane "Preludium Słowiańskie"  to przede wszystkim muzyka i taniec, ale obok tradycyjnych, rdzennych pieśni i dynamicznej choreografii, językiem opowieści jest tu także obfita symbolika, imponująca scenografia oraz efektowny bodypainting.

Scenariusz spektaklu zainspirowany został kalendarzem słowiańskim, autorami przedstawienia są Agnieszka Glińska i Marek "Smok" Rajss. Za muzyczną stronę widowiska odpowiada grupa bębniarzy "WATAHA The Slavic Drummers" oraz zespół wokalny "STROJONE", za układy taneczne formacja Art Color Ballet. Przy użyciu różnorodnych form ekspresji artyści ukazują magiczny świat archetypu kultury słowiańskiej wypełnionej symboliką przyrody wyznaczoną przez odwieczną walkę żywiołów i cykl pór roku, rdzennymi pieśniami, tajemniczymi obrzędami i wierzeniami.

"CYGANERIA" Z METROPOLITAN OPERA

Jedno z najsłynniejszych dzieł Giacomo Pucciniego będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w kinie Komeda w kolejnej odsłonie cyklu retransmisji głośnych spektakli teatralnych, baletowych i operowych. Przedstawienie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku to klasyczna inscenizacja Cyganerii w reżyserii Franco Zeffirelliego, ciesząca się wielkim zainteresowaniem publiczności już od ponad 30 lat. Pokaz rozpocznie się o godzinie 17:00.

Akcja opery rozgrywa się w Paryżu ok. 1830 roku i obrazuje życie  francuskiej bohemy w epoce balzakowskiej. Opowiada historię tragicznej miłości poety Rudolfa i hafciarki Mimi na tle barwnego życia paryskiej ulicy. Libretto napisane zostało na podstawie La vie la boheme Henriego Murgera.

JAMAJSKIE BRZMIENIA NA PIASKACH

Już dziś w Ostrowie startuje 16. Festiwal Reggae na Piaskach. Pierwszego dnia imprezy młode polskie zespoły reggae zmierzą się w dziesiątej odsłonie Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka. Festiwalowa sobota to już z kolei koncerty pierwszoligowych artystów gatunku. Nad Zalewem Piaski-Szczygliczka usłyszymy zagraniczne i rodzime gwiazdy reggae takie jak: New Kingston, Mesajah, Erol Organs, Cała Góra Barwinków oraz Junior Stress. Cały festiwal rozpocznie występ laureata konkursu.

W RYTMIE FUNK'N'SOUL

Zespół Hoodoo Band zagra w piątek 29 lipca na tarasie przed Ostrowskim Centrum Kultury. Akustyczny występ wrocławskiej formacji to pierwsza odsłona cyklu Ostrów Słucha  w ramach wakacyjnego programu OCKnij się.

Kapela założona została przez trójkę przyjaciół:  Tomasza Nitribitta, Bartłomieja Miarkę i Bartosza Niebieleckiego. Hoodoo Band tworzy profesjonalna grupa wrocławskich muzyków - siedem wielkich temperamentów muzycznych obdarzonych sporym talentem. Ich styl można określić jako niepowtarzalną, kolorową mieszankę funku, soulu i rythm'n'bluesa. Występy wypełnione są zawsze pozytywną energią  i spontaniczną radością, którymi zarażają publiczność.

Inspiracją są dla nich tacy artyści i zespoły jak: Sly & the Family Stone, The Rolling Stones, Buddy Guy czy Carlos Johnson. Muzycy Hoodoo Band współpracują m. in. z The Crackers Band, Alicją Janosz, Carlosem Johnsonem, Leszkiem Cichońskim, Davidem Pricem, Timem Gantem, Wojtkiem Karolakiem i wieloma innymi. Na swoim koncie mają dwa krążki - debiutancki album HooDoo Band z 2010 roku, który otrzymał status złotej płyty oraz akustyczne DVD i CD HooDoo Unplugged, wydane w 2013 roku.

SUKCES W BARCELONIE

Grupa akrobatyczno-baletowa Gwiazda z najwyższymi laurami na międzynarodowym konkursie Barcelona Dance Grand Prix Europe 2016 roku. Po raz kolejny dziewczęta wróciły z prestiżowej tanecznej imprezy z workiem medali, zdobywając najwyższe miejsca w swoich kategoriach. Impreza odbyła się w ostatnich tygodniach czerwca. Ostrowskie tancerki opanowały podium - wywalczyły I miejsce w kategorii pedagogy - za prezentacje taneczne wszystkich dziewczynek w wieku do 11 lat, I miejsce w kategorii modern - za choreografie taneczne w przedziale wiekowym 12-16 lat, II miejsce w kategorii folk - dla grupy najstarszej, powyżej 16 lat, III miejsce za wszystkie prezentacje taneczne w kategorii jazz. Po śmierci Aliny Janikowskiej zespół prowadzony jest przez Patrycję Stenderę. Było to pierwsze tak duże międzynarodowe taneczne wydarzenie, do którego przygotowało grupę nowe kierownictwo.

KINO Z DRESZCZYKIEM

Już po raz ósmy Kino Komeda zaprasza wszystkich fanów filmów grozy i widzów o mocnych nerwach na Noc Horrorów. Seanse w ramach cyklu odbędą się w niedzielę, 31 lipca. Start o godzinie 20:30. W programie dwa mrożące krew w żyłach filmy, które w ostatnich kilku miesiącach weszły na ekrany - Zanim się obudzę oraz Summer Camp. Spora dawka adrenaliny gwarantowana. Poniżej krótkie opisy propozycji ostrowskiego kina dla widzów, którzy po prostu uwielbiają się bać.

 

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA DLA DZIECI RÓWNIEŻ NA MIEJSCU

Tzw. literatura dla dzieci to dziś nie tylko poważny segment rynku wydawniczego, ale przede wszystkim ogromny poligon doświadczalny, na którym testuje się najnowsze teorie psychologiczne i pedagogiczne. Bezpowrotnie, jak się zdaje, minęły czasy siermiężnego dydaktyzmu, a w ich miejscu pojawiły się setki pomysłów, jak wprowadzić młodego czytelnika we współczesne mu realia

Multifunkcyjność dziecięcej literatury oznacza także jej interdyscyplinarne zaplecze naukowe. Za popularnymi książkami stoją dziś przecież nie tylko ich bezpośredni autorzy, ale również uznane autorytety świata nauki od psychologów i socjologów poprzez filozofów i historyków sztuki aż po reprezentantów nauk ścisłych. Wszystko po to, by kontakt z dzieckiem poprzez medium literatury był możliwie najbardziej efektywny.

CAŁA POLSKA CZYTA W MROKU

Każdy, kto miał okazję podróżować londyńskim metrem, z pewnością zauważył niezwykle charakterystyczne zjawisko - pasażerowie w przeważającej większości natychmiast po zajęciu miejsc wydobywają z teczek, toreb i torebek książki, od których nie odrywają wzroku aż do stacji docelowej. Zdarza się i tak, że procesu lektury nie przerywa również komunikat o zagrożeniu terrorystycznym i konieczności opuszczenia wagonu. Anglicy czynią to dostojnie, rzec by można z imperialną pogardą dla niebezpieczeństwa. Złośliwi powiadają za to, że do nieczytających można bez obawy odezwać się po polsku, ale powoli i ten stereotyp zaczyna zanikać.

Popkulturowy boom

Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych jako zjawisko absolutnie niecodzienne traktowano w Polsce fakt, że dzieci ze szkół podstawowych (a po reformie szkolnictwa również z gimnazjów) zaczytywały się w kilkusetstronicowych powieściach o przygodach Harry'ego Pottera, podczas gdy wcześniej wyraźnie cierpiały na drukowstręt. W pewnym sensie zaskoczyła też wszystkich popularność artystycznie miernych produkcji sygnowanych przez Paolo Coelho czy niewiele późniejszych, lecz równie mało wyrafinowanych sensacyjnych historii Dana Browna. Zaskoczenie to, rzecz jasna było w większości fałszywe, udawane lub asekuracyjne, a wszystko po to, by możliwie jak najdłużej nie dopuszczać do świadomości faktu, że również na rynku literackim niepodzielnie zaczyna królować popkultura.

TRANSGRESJA I TOŻSAMOŚĆ (o spektaklu "Patria" Pauliny Gawrońskiej)

Spektakle Pauliny Gawrońskiej to zawsze bardzo starannie przygotowana i gruntownie przemyślana propozycja artystyczna. I choć dominantą jest w nich ruch (człowieka i lalki) oraz wytworzone dzięki niemu obrazy, mamy tam zawsze pełne otwarcie na słowo i wszystko to, co w teatrze wspomóc może intensywność przekazu (nie burząc przy tym zamierzonej równowagi między poszczególnymi komponentami przedstawienia).

KRZYSZTOF RYFA POD "ŁAGODNYM OKIEM BŁĘKITU"

(prestiżowa wystawa ostrowskiego artysty)

Jeśli ktoś w Ostrowie Wielkopolskim nie zna jeszcze Krzysztofa Ryfy, to prawdopodobnie sprowadził się do naszego miasta niedawno i jeszcze nie zdążył rozpakować. Dynamika artystycznych i organizacyjnych poczynań szefa Galerii 33 czyni go powszechnie rozpoznawalnym i na dodatek od lat nie słabnie. Co jakiś czas dowiadujemy się o zdobyciu kolejnego przyczółka na mapie przybytków sztuki, a obszar to coraz bardziej rozległy.

BEZ LUDZI NIE BYŁOBY NAS I KONCERTÓW

(z muzykami zespołu Enej rozmawia Wiesław Kaczmarek)

 

 WK:  Czy mieliście możliwość obejrzeć nasze miasto? 

- Zawsze przy okazji koncertu staramy się coś obejrzeć, zwiedzić. Nie zawsze to się jednak udaje. Czas wciąż nas goni, trzeba zrobić próbę, omówić koncert, odpocząć też. U was byliśmy sporo wcześniej, więc taka możliwość powstała. To, co widzieliśmy, to ładne miasto i dużo przyrody. Mieliśmy także możliwość obejrzenia waszego boiska / stadionu Orlika i pograliśmy w piłkę z mieszkańcami miasta, którzy akurat tam byli. My lubimy ruch, sport i był to dla nas prawdziwy relaks i odpoczynek, co być może was nawet zadziwi, ale to prawda. Przez tę niedługą grę będziemy sprawniejsi na scenie. Zobaczycie! 

PLASTYCZNE SZWADRONY ANNY WIKŁO (czyli inwazja młodych adeptów sztuki w Galerii PIK)

Wszyscy natchnieni romantycznymi porywami rewolucjoniści marzą zwykle o przewrocie, który raz na zawsze zmieni oblicze rzeczywistości zgodnie z utopijną ideą przyświecającą rebelii. W większości przypadków, na szczęście, wszystko kończy się na mrzonkach lub też rewolucja szybko pożera własne dzieci i rozdział się zamyka.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w momencie, gdy nie mamy do czynienia ze spontanicznym zrywem, a przemyślanym, metodycznym działaniem - gdy ewentualna rebelia poprzedzona jest latami ćwiczeń i żelaznej dyscypliny. Dlatego też przewroty częściej udają się w sztuce, a ich efekt jest tym trwalszy, im staranniejsze i bardziej kreatywne bywa bazowe szkolenie.

Ta dość zgrzebna militarno-rewolucyjna analogia znajduje swoje uzasadnienie w próbie opisu zjawiska zilustrowanego na aktualnej wystawie w Ostrowskim Centrum Kultury. Swe prace prezentują podopieczni ostrowskiej plastyczki, Anny Wikło. Jak łatwo odgadnąć, młodzi artyści imponują nie tylko liczebnością (choć rzeczywiście skład osobowy może onieśmielać), ale także mnogością technik i twórczą dyscypliną. Nie to wszakże stanowi o wyjątkowości ekspozycji.

OSTROWSKI BIG BAND WŚRÓD NAJLEPSZYCH

Kolejny spory sukces ma na swoim koncie Big Band Powiatu Ostrowskiego. Zespół zajął trzecie miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Big Bandów w czeskim Decinie. 27. edycja muzycznego wydarzenia odbywała się w dniach 17-19 czerwca. Grupa pod kierunkiem Roberta Matuszewskiego startowała w kategorii big bandów profesjonalnych (muzycy powyżej 25 lat), w której zaprezentowało się łącznie 14 orkiestr z Czech, Węgier, Słowacji, Polski i Niemiec. Przedstawiła program, na który złożyły się utwory swingowe w stylu lat 30. i 40. Sukces muzyków cieszy tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża. Większość członków pozostałych zespołów stanowili bowiem muzycy akademii muzycznych m. in. z Pragi, Brna i innych ośrodków.

LATO Z BIBLIOTEKĄ

Tradycyjny Turniej Szachowy o Grand Prix Biblioteki i Puchar Dyrektora, bajkowy konkurs, spotkania z ciekawymi gośćmi, dyskusyjny klub książki, interesujące warsztaty, zajęcia oraz atrakcyjne gry i zabawy -  to tylko niektóre z wakacyjnych propozycji, jakie przygotowała dla dzieci i młodzieży w lipcu i sierpniu ostrowska Biblioteka.

W miniony czwartek najmłodsi mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i warsztatach plastycznych o kulinarnej tematyce, które poprowadziła autorka i ilustratorka książek dla dzieci, krytyk sztuki Eliza Piotrowska. Pisarka współpracuje także z czasopismami dla najmłodszych. Jest autorką polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny literatury dla dzieci i historii sztuki oraz laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i projektów edukacyjnych. Zajęcia zatytułowane Przepis na dobre rogale według Elizy Piotrowskiej odbyły się w filii nr 3 oraz w filii nr 7 dla dzieci i młodzieży.

KINO DLA NAJMŁODSZYCH

Ciekawie zapowiadają się także wakacyjne filmowe propozycje kina Komeda. W ramach letniego cyklu OCKnij się dla małych kinomanów przygotowano najnowsze, premierowe animacje, hity ekranów m. in. kolejną część bijącej rekordy popularności, uwielbianej przez najmłodszych serii Epoka Lodowcowa czy przebój ekranów ostatnich tygodni Tarzan: Legenda. Do minionego czwartku dzieci mogły oglądać amerykańsko-australijski film animowany Gdzie jest Doryopowieść o morskiej rybce, która udaje się w podróż do Kalifornii, by odnaleźć swoich bliskich. A oto, co jeszcze przed najmłodszymi widzami w ramach wakacyjnego cyklu seansów.

NARODOWE CZYTANIE QUO VADIS

Kolejna edycja projektu Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września w całej Polsce. W Ostrowie wspólna lektura powieści Henryka Sienkiewicza będzie miała miejsce w Forum Synagoga. Czytanie zaplanowano w godzinach 10.00-13.30. Już teraz wszyscy chętni mogą zgłaszać swój udział w tym wydarzeniu. Organizatorami akcjiw naszym mieście są Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski, Gimnazjum nr 1 oraz Ostrowskie Centrum Kultury.

Przypomnijmy, Narodowe Czytanie rozpoczęła w 2012 roku wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W następnym roku w całym kraju czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 - Trylogię  Henryka Sienkiewicza. W roku ubiegłym prezydent wraz z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie Lalki  Bolesława Prusa. Tegoroczną lekturę Polacy wybrali w drodze internetowego głosowania, zorganizowanego przez kancelarię prezydenta. Obok powieści Sienkiewicza, głosy można było oddawać także na: Chłopów Władysława Reymonta, Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Popioły Stefana Żeromskiego. Wynik głosowania ogłoszony został 22 lutego bieżącego roku.

Osoby zainteresowane powinny złożyć deklaracje z danymi kontaktowymi osobiście do dnia 16 sierpnia w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21 lub telefoniczne pod numerem tel. 62 720-38-80. Zgłoszenia można składać również w Bibliotece Głównej przy ul. Wolności 2 (tel. 62 737-47-04) lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

KAPELA POLONICA ZAGRA TELEMANNA

Utwory jednego z najsłynniejszych barokowych mistrzów - Georga Philippa Telemanna zabrzmią w niedzielę 31 lipca w Forum Synagoga. Przed publicznością wystąpi Kapela Polonica, pochodzący z Łodzi zespół instrumentalno-wokalny, grający muzykę dawną. Koncert zatytułowany Kapela Polonica plays Telemann rozpocznie się o godzinie 18.00. Występ w Ostrowie jest jednym z punktów wakacyjnej trasy koncertowej grupy, promującej ich pierwszą płytę.

Kapela Polonica to formacja składająca się z absolwentów Akademii Muzycznej w Łodzi. Muzycy, którzy współpracowali razem przy uczelnianych projektach, postanowili razem kontynuować rozpoczętą drogę także poza uczelnią. Każda z osób tworzących ten zespół ma za sobą długoletnią edukację muzyczną, posiada wieloletnie, własne doświadczenia z różnych stron kraju i ze świata oraz indywidualną osobowość artystyczną. To, co je łączy to pasja do muzyki dawnej, energia i wiele pomysłów. Sami tak mówią o swojej muzycznej działalności: Wciąż czerpiemy z różnych gatunków muzycznych, co pozwala nam nieustannie na nowo realizować się w wykonywaniu muzyki dawnej. Poszukiwania inspiracji muzycznych wciąż trwają, bierzemy udział w kursach czy konsultacjach z wybitnymi artystami. Chcąc jak najwierniej przekazać oryginalne brzmienie, gramy na kopiach instrumentów historycznych. Skarbnicą wiedzy są także koncerty, nawiązywanie relacji z publicznością, a wszystko to przynosi nam wiele radości!

HEL vs HEL

Dla wszystkich, którzy nie planują wypoczynku na zatłoczonych plażach Półwyspu Helskiego, pobliski Odolanów proponuje atrakcję zdecydowanie bardziej wyrafinowaną, choć brzmieniowo pokrewną.

Mający tam swoją siedzibę oddział Zakład Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk zaprasza na doroczne warsztaty naukowe pod hasłem "Lato z Helem".

O wyjątkowości tego przedsięwzięcia, a jednocześnie o jego randze świadczy fakt, że w stosunkowo krótkim okresie (między 04 a 12 lipca) Zespół Szkół w Odolanowie gościć będzie najwybitniejszych naukowców ze wszystkich czołowych polskich ośrodków akademickich i placówek badawczych, którzy poprowadzą zajęcia w kolejne dni. To nie tylko okazja, aby przekonać się iż jest to - jak głosi hasło przewodnie imprezy - "Fizyka, która fascynuje", ale również rzadka sposobność ugruntowania i poszerzenia posiadanej wiedzy o nowe zdobycze naukowe i raport z aktualnego stanu badań. Szczerze polecamy, a więcej informacji niebawem.

KOLEKCJA, CZYLI HISTORIA DETALI

Wartość pojedynczych kolekcjonerskich pasji często bywa niedoceniana i traktowana wyłącznie jako rodzaj niegroźnego dziwactwa. Tymczasem oglądane w nieco szerszym kontekście składają się na potężne materialne archiwum historii, w którym każdy przedmiot zostaje wyposażony w wartość naddaną, jaką są jego szczegółowe losy zapisane w pamięci kolekcjonera.

Dziś o godz. 18.00 w Ostrowskim Centrum Kultury (na Małej Scenie) sytuacja dodatkowo się spiętrzy, ponieważ prezentowana kolekcja Krzysztofa Dery składać się będzie w głównej mierze z aparatów fotograficznych pochodzących sprzed epoki cyfrowej. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać, że mamy w takim wypadku do czynienia ze zbiorem archiwalnych narzędzi do archiwizacji, a przy tym świadectwem czasów, gdy fotografia była sztuką samoistną, bez wsparcia nowoczesnych technologii - bez komputerowej obróbki, która sama w sobie stała się dziś dziedziną twórczej aktywności.

W imieniu organizatora, Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera serdecznie zapraszamy.

TG

OSTROWSKI DRAMATURG NA DESKACH STOŁECZNEGO TEATRU

Nazwisko Górecki nieodmiennie od wielu już lat kojarzy się w Ostrowie z teatrem, a w szczególności z Ogólnopolskim Festiwalem Teatrów Niezależnych. O ile więc nikomu nie trzeba przedstawiać Janusza Góreckiego, jednego z twórców i organizatorów tego przedsięwzięcia (a wcześniej także reżysera i pedagoga), o tyle warto nadmienić, że do naszego pola skojarzeń dodać trzeba również (i to jako postać znaczącą) Jacka Góreckiego (zbieżność nazwisk zupełnie nieprzypadkowa), młodego dramaturga (rocznik 1990), którego sztukę pt. Coming Out wystawi 08 lipca Teatr Dramatyczny w Warszawie. O randze zdarzenia świadczy dodatkowo fakt, że w obsadzie zobaczymy fenomenalną Krystynę Tkacz, znaną ostatnio z produkcji o Eugeniuszu Bodo Agnieszkę Wosińską oraz niezwykle wszechstronną aktorkę młodego pokolenia, Annę Gorajską. To pierwszy w tym stuleciu tak spektakularny sukces młodej dramaturgii rodem z naszego miasta.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zetknąć się z tekstami Jacka, żywili nadzieję, że jego talent nie tylko eksploduje, ale zostanie też w końcu dostrzeżony i doceniony. Tym bardziej cieszy, że dzieje się to z takim impetem i na tak profesjonalnym poziomie realizacji.

KOMIKSOWY ZWORNIK KULTUROWY

Roy Lichtenstein, PocałunekTrwające nieustannie dyskusje na temat przyporządkowania gatunkowego komiksu przypominają niekiedy pogoń za "kulturowym króliczkiem", którego sensem istnienia pozostaje nieuchwytność. Wielu wskazuje, że zjawisko można już badać przy pomocy narzędzi literaturoznawczych, ponieważ w epoce genologicznego rozmycia definicja literackości wyraźnie się poszerza. Inni widzą w nim taką artystyczną siłę i znaczeniową wielowarstwowość, że domagają się dla niego autonomii również na poziomie dyscypliny naukowej, która mogłaby zająć się badaniem odmian komiksu, sposobów jego kulturowego umocowania oraz perspektyw rozwojowych.

WIELKI FILMOWY ŚWIAT JEST NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

(z Szymonem Nowakiem, gościem festiwalu rozmawia Tomasz Gruchot)

 

TG: Rola w Klezmerze jest obecnie Twoim znakiem rozpoznawczym, artystyczną wizytówką, jednak w pierwszej kolejności jesteś aktorem teatralnym. Jak układa się ta część Twojej kariery?

SN: W pierwszej kolejności staram się angażować w ciekawe, inspirujące projekty, niezależnie od tego czy to film czy teatr. Teatr jest oczywiście wciąż obecny w moim życiu zawodowym. Sezon, który właśnie dobiega końca, był dla mnie wyjątkowy ze względu na Jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego, z którym współpracuję. Wziąłem udział w dwóch ważnych przedstawieniach, z czego jestem bardzo zadowolony. Muszę jednak przyznać, że to film od kilku lat staje się dla mnie priorytetem, zarówno jeśli chodzi o działania aktorskie, jak i próby reżyserskie. Na pewno przygoda z Klezmerem miała w tym swój udział. Nie zamierzam  jendak rozstawać się z teatrem, który wciąż bardzo cenię, jako miejsce wyjątkowego spotkania z widzem. Teatr to dla mnie poligon doświadczalny, który pozwala doskonalić warsztat oraz pozostawać w aktorskiej formie.

RECYKLING ŚWIATŁA I NATURY (o nowych wystawach w Galerii 33)

Wystawy w Galerii 33 zmieniają się jak w kalejdoskopie i chyba wszyscy zdążyliśmy już przywyknąć do tej dynamiki zdarzeń. Często bywa i tak, że wspomnianą dynamikę dodatkowo potęgują same ekspozycje, które mimowolnie wchodzą ze sobą w sytuacyjnie wymuszony dialog; a im bardziej odległe wizje artystyczne zasiedlają oba piętra tego przybytku sztuki, tym większa temperatura takiego dialogu.

18 czerwca zaprezentowało się dwoje artystów, Wołodymyr Czornobaj oraz Marzena Cecylia Karcz, a dialog (mimo fizycznej nieobecności pierwszego z autorów) okazał się tym razem wyjątkowo harmonijny, bo skupiny na tych nietrwałych elementach rzeczywistości, które da się odzyskać dla sztuki.

SAMODZIELNOŚĆ ALBO MARGINALIZACJA (suplement do wykładu zorganizowanego przez Ostrowskie Towarzystwo Naukowe)


Rekomendowany przez nas w poprzednim numerze wykład dr Bogny Skrzypczak-Walkowiak (Czy filmozofia jest nową szansą dla filmu i filozofii? Wprowadzenie do zagadnienia filozofii filmu), którego mieliśmy okazję wysłuchać 10 czerwca w Forum Synagoga uświadomił w dużym stopniu, z jak rozległym i ciągle jeszcze nie do końca uporządkowanym zjawiskiem mamy do czynienia na obszarze współczesnego filmoznawstwa. Stąd, poniekąd naturalnie, pojawiła się potrzeba rozwinięcia lub doprecyzowania niektórych fragmentów prelekcji, gdyż ta, z uwagi na czasowe ograniczenia, pozostawiła po sobie cały szereg mniej lub bardziej szczegółowych pytań. Część z nich doczekała się odpowiedzi podczas towarzyszącej wykładowi dyskusji, a na pozostałe prelegentka zgodziła się odpowiedzieć w redakcji "Faktów Ostrowskich" Rozmowa miała miejsce 14 czerwca, a my publikujemy dziś wybrane jej fragmenty.

BIENNALE MAŁEJ FORMY GRAFICZNEJ I EKSLIBRISU - ZNÓW BĘDZIE NA BOGATO

To już XVI odsłona jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Zainicjowane przez Bożenę i Czesława Wosiów biennale przyciąga dziś wybitnych artystów z całego świata, a liczba nadsyłanych prac oscyluje zwykle wokół dwóch tysięcy.

Tegoroczne jury pracujące w składzie: prof.zw. artysta plastyk Andrzej BASAJ (Polska) PRZEWODNICZĄCY,  Witold BANACH - Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego,  artysta plastyk Jiří BRÁZDA (Czechy), prof. dr hab. Maciej GUŹNICZAK (Polska), artysta plastyk Osvaldo JALIL (Argentyna), prof. artysta plastyk Bogdan PIKULICKI (Ukraina), artysta plastyk Czesław WOŚ (Polska) oraz sekretarz Bożena WOŚ zakwalifikowało do wystawy 525 prac 344 artystów z 40 krajów. Ostateczne wyniki poznamy 9. września, a dziś skromna próbka tego, co wówczas zobaczymy.

TG

"JAZZ TO MOJA OJCZYZNA"

Janusz Majewski, uznany reżyser, pisarz, scenarzysta był gościem przedostatniego dnia festiwalu filmowego im. Krzysztofa Komedy. Autor takich filmów jak Zaklęte Rewiry, Zazdrość i medycyna czy C.K. Dezerterzy spotkał się z ostrowską publicznością po projekcji swojego najnowszego dzieła Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Film, którego akcja osadzona jest u schyłku lat pięćdziesiątych w Polsce, opowiada historię Fabiana - emigranta wojennego i muzyka, który wraz z grupą amatorów zakłada swingowy big band.   Produkcja miała swoją premierę na początku tego roku i szybko stała się ekranowym hitem, zdobywając m. in. Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Twórca opowiedział m. in. o kulisach powstawania tego obrazu i innych swoich najsłynniejszych dziełach, zamiłowaniu do muzyki jazzowej i najbliższych planach filmowych.

NAGRODY ROZDANE. FESTIWAL ZAMKNIĘTY

Autor muzyki do filmu 11 minut w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, Paweł Mykietyn, został laureatem Grand Prix Komeda 5. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Uroczysta gala zakończenia festiwalu odbyła się w sobotę 11 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury. Kompozytor ma na swoim koncie muzykę m. in. do takich obrazów jak: W Imię, 33 sceny z życia, Ono, Essential Killing, Tatarak. Za tę napisaną do 11 minut w ubiegłym roku zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

FINAŁ Z PUCHATKIEM

Niestrudzona grupa dziewcząt działająca pod szyldem Pokoloruj duszę książką zakończyła rok swoich działań kolejnym mocnym akcentem. W zaprzyjaźnionym przedszkolu "Smerfiki" przeprowadziły drugie już w tym roku szkolnym warsztaty bajkowe. Tym razem jednak centralnym punktem programu była klasyczna opowieść o Kubusiu Puchatku, która dotąd towarzyszyła przedszkolakom głównie w postaci kreskówek lub maskotek.

Powszechnie wiadomo, że mówimy w tym wypadku o książce częściowo tylko pomyślanej jako powieść dla dzieci, Ta historia towarzyszy nam przecież przez całe życie, odkrywając na kolejnych jego etapach coraz głębsze warstwy znaczeniowe. Stąd tak ważne, aby już od najmłodszych lat oswajać się z tą niezwykłą opowieścią. Jak żadna inna pozwala ona utrwalić i podtrzymać w nas zdolność do permanentnego dziwienia się światu, wzmaga dziecięcą pasję odkrywania i potrzebę zadawania pytań, na które odpowiedzi ponownie potęgują zdziwienie.

POPOWO I SYMFONICZNIE NA POCZĄTEK LATA

Wielki Koncert Miejski to nieoficjalna artystyczna inauguracja lata, która nastąpi na ostrowskim rynku w sobotę 18 czerwca. Jeśli występu nie zakłócą warunki atmosferyczne, to o atmosferę wśród widowni zadba wokalistka, Hania Strach, która przy wsparciu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej postanowiła zmierzyć się z repertuarem jednej z najpopularniejszych piosenkarek przełomu XX i XXI wieku, Whitney Houston. Próbkę możliwości artystki (łącznie z fragmentem podobnego koncertu) znaleźć można na oficjalnej stronie artystki http://www.haniastach.pl/

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00

URSZULA ZYBURA ZAPRASZA

Współpracująca z "Faktami Ostrowskimi" poetka, Urszula Zybura tym razem objawi się w roli archeologa zapomnianych talentów. Z zakamarków historii i literatury wydobędzie na światło dzienne postać i twórczość Jacka Głażewskiego. Ten poeta, lekarz i dawny działacz opozycyjny zaprezentuje swój dorobek na tle wspomnień z przełomowego roku 1956.

Teksty autora zabrzmią w aktorskiej interpretacji Lecha Wierzbowskiego, a dodatkowo spotkanie uświetni autorskimi piosenkami Małgorzata Głażewska. Rozmowę poprowadzą: Urszula Zybura oraz Iza Fietkiewicz-Paszek, a wszystko odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18.00 w Restauracji KTW przy Moście Teatralnym. Zdarzenie firmuje Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka mleka" - wstęp wolny.

 

 

W PUŁAPCE ZMYSŁÓW I KONWENANSÓW (Kolejny spektakl na dużym ekranie)

Kiedy w 1782 roku Pierre Choderlosa de Laclos wydał swą głośną powieść, niemal natychmiast okrzyknięto ją książką niemoralną. A że skandal (zwłaszcza obyczajowy) od zawsze przysparza popularności dziełom sztuki, Niebezpieczne związki nadal pozostają utworem poczytnym, wypromowanym dodatkowo przez udane ekranizacje. Mierzyli się z nim reżyserzy tej miary co Roger Vadim czy Miloš Forman, ale bezsprzecznie najgłośniejszy okazał się film Stephena Frearsa z 1988 roku. Nieśmiertelne kreacje Glenn Close, Johna Malkovicha i Michelle Pfeiffer oraz trzy Oscary sprawiły, że w sferze adaptacji obraz ten stał się swoistym punktem odniesienia i na długie lata przyćmił swą sławą samą powieść.

Przyznać należy jednak obiektywnie, że jest to jedna z tych książek, które same proszą się o przeniesienie na ekran lub deski teatru. Stworzeni przez Laclosa bohaterowie to ogromne pole do popisu dla aktorów, a przy tym doskonale zarysowane portrety ludzkich namiętności, które, nieustannie zmagają się z tłamszącymi je społecznymi normami.

Ostrowskie Kino Komeda w cyklu teatralnych retransmisji zaprezentuje sceniczną adaptację tej niezwykłej opowieści wyreżyserowaną przez Josie Rourke. Spektakl miał premierę w ubiegłym roku i okazał się ogromnym sukcesem artystycznym i komercyjnym. W rolach głównych zobaczymy Elaine Cassidy, Janet McTeer oraz Dominica Westa - aktorów w Polsce raczej nierozpoznawalnych, ale za to wysoko cenionych w angielskim światku teatralnym.

LITERATURA JAK ZAWSZE NA MIEJSCU

W lipcu, wzorem lat ubiegłych, Forum Synagoga proponuje czwartkowe wieczory z literaturą. Tym razem formuła spotkań zostanie dość wyraźnie poszerzona. Cykl rozpocznie guru miłośników komiksu, Szymon Teluk, który dodatkowo zgodził się poprowadzić warsztaty dla adeptów tej - coraz odważniej wkraczającej na salony - dziedziny sztuki. Niezwykle ciekawie zapowiadają się także spotkania z pisarzami: Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu "Polityki" oraz jedną z najpopularniejszych autorek literatury dla dzieci, Joanną Marią Chmielewską. Ostatnia odsłona będzie miała za to charakter liryczny, a wieczór poświęcony zostanie poezji Krystyny Miłobędzkiej. W imieniu organizatorów gorąco polecamy.

ZWODNICZY POWAB KRÓLA OLCH (O wystawie fotografii Pameli Glejzer w Galerii 33)

O nieśmiertelności arcydzieł literatury świadczy zwykle fakt, iż na przestrzeni wieków nieprzerwanie podlegają procesowi reinterpretacji, stanowią punkt odniesienia w intertekstualnej grze znaczeń i - rzecz jasna - źródło bezpośrednich inspiracji. Ujawnia się w ten sposób nie tylko skala możliwych odczytań danego utworu, ale nade wszystko jego ponadczasowa emocjonalna i estetyczna siła rażenia.

Tym razem z jednym z najsłynniejszych wierszy w historii literatury, Królem olch Johana Wolfganga Goethego, zmierzyła się młoda adeptka fotografii artystycznej, Pamela Glejzer. Autorka na co dzień związana z grupą "Na obiektyw(nie?)" działającą przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kaliszu, po raz pierwszy pokazała swe prace na wystawie indywidualnej. Wcześniej mogliśmy przyglądać się jej dokonaniom przy okazji zbiorowych ekspozycji, gdzie wraz z koleżankami prezentowała ścieżki swych twórczych poszukiwań. Najnowsze wyzwanie to jednak zupełnie inny kaliber artystycznych działań, tyleż kuszących co niebezpiecznych.

By podążyć swobodnie interpretacyjnym traktem, przypomnijmy ten niezwykły tekst Goethego (tutaj w przekładzie Antoniego Libery), który dla Pameli Glejzer stał się w równej mierze inspiracją co emocjonalnie pokrewnym sposobem postrzegania rzeczywistości w sytuacjach ocierających się o ostateczność.

ROZPĘDZONY BEZRUCH (O wystawie prac Natalii Wegner)

Zdarzają się wystawy, które w specyficznej przestrzeni Galerii 33 lokują się niemal jak w swym docelowym środowisku. Zagospodarowują pomieszczenie w sposób naturalny i kompletny, pozbawiony śladu mozolnych zabiegów aranżacyjnych. Goście wernisażu mogą wprawdzie na moment efekt ten zniweczyć swą tłumną ruchliwością, ale bywa i tak, że harmonizuje ona z ruchem skondensowanym i zatrzymanym w dziele.

Niejako modelową realizacją powyższych uwag jest aktualna ekspozycja prac Natalii Wegner w górnej sali galerii. Zarówno przestrzeń, jak i obrazy nie próbują się wzajemnie zdominować lub modyfikować swych parametrów, komponują się harmonijnie i bezboleśnie, by ostatecznie przejąć władanie nad odbiorcą. Kto zechce zetknąć się bezpośrednio z tym połączeniem, bez wątpienia ulegnie drobnej dezorientacji, w jaką wprawiają prace artystki.

Każdy z nas doświadczył z pewnością tego dziwnego uczucia, kiedy siedząc w przedziale pociągu widział inny skład ruszający z toru obok. Z braku dodatkowych punktów odniesienia, trudno było przez moment ustalić po czyjej stronie pojawił się ów ruch, czy to my odjeżdżamy czy może pasażerowie z wagonu za oknem. Natalia Wegner proponuje nam między innymi artystyczny ekwiwalent takiego doznania i to w dodatku na trzy sposoby.

BAŚŃ ZAKLĘTA W DETALU (O wystawie grafik Lilianny Lilu Lazarskiej w Galerii 33)

Popularność i wszechobecność grafiki w ostatnich latach sprawia, że niezwykle trudno znaleźć dziś na tym obszarze choćby spłachetek niezagospodarowanej parceli. Co gorsza, poza stosunkowo wąskim gronem ekspertów i miłośników sztuki niewielu gotowych jest w ogóle poświęcić rysunkowi należytą uwagę, przez co w powszechnym odbiorze prace tego typu bywają pozbawione cech dystynktywnych (nie dlatego, że ich nie posiadają, ale dlatego, że niewielu chce i potrafi je dostrzec).

W naszym mieście mamy na szczęście do czynienia z sytuacją zgoła inną, jako że od lat jednym z flagowych wydarzeń kulturalnych jest Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, którego kolejna odsłona czeka nas już we wrześniu. Jako swoistą forpocztę tego święta sztuk plastycznych potraktować można aktualną wystawę prac Lilianny Lilu Lazarskiej w Galerii 33.

Ekspozycja prezentuje niemal wszystko to, czego oczekujemy od ambitnej grafiki. Nie ma tu mowy o ograniczeniu się do prostej ilustracyjności. Nawet te elementy, które zazwyczaj traktujemy jako zużyte i pozostawiamy do wchłonięcia popkulturze, tutaj tracą cechy banalności dzięki wplątaniu w mnogość kontekstów i symboli. Obfitość detali i plastycznych aluzji wprowadzaj odbiorcę w świat przedziwnej baśni, którą opowiada się przy pomocy obrazowych skojarzeń.

KONCEPT NA POGRANICZACH SZTUKI (O wystawie "Zwykłe rzeczy" Marcina Michalaka w Galerii Sztuki Współczesnej)

Wielu stałych bywalców ostrowskich galerii sztuki wystawa Marcina Michalaka wprawiła w konsternację. Widać było wyraźnie, że na wernisażu większość osób poruszała się niepewnie, poszukując sposobu na uporządkowanie i scalenie w przejrzysty układ zaprezentowanych na wystawie prac. Tu i ówdzie przebijały się nawet opinie, że to rodzaj estetycznej prowokacji, dobry postmodernistyczny żart, a prawdziwą sztukę tworzy mimika gości usilnie poszukujących jakiegoś sprawdzonego mechanizmu reakcji na oglądane dzieło.

Jednego wszakże nie można było artyście odmówić - inteligentnego poczucia humoru, które stanowi jedyne przejrzyste spoiwo wszystkich zaprezentowanych prac. Każdy zwrócił uwagę na koncept Latającego dywanu czy parodię słynnej Płytki Pioneera zatytułowaną Transakcja. Jedno wszakże nieustannie nurtowało gości galerii: czy mamy jeszcze do czynienia z efektem pracy artystycznej sensu stricto czy może to tylko sprytna gra w twórczość? Jeżeli nawet przyjąć, iż obcujemy ze sztuką konceptualną, może pojawić się zarzut, że więcej tu konceptu niż artyzmu, a do tego sam koncept nie czyni jeszcze dzieła. Rzec by się chciało, że  uwaga to cokolwiek nieświeża, gdyż dawno już dotarliśmy do momentu, gdy dziełem można nazwać sam zamysł twórczy, a nawet możliwość jego zaistnienia, a nie wyłącznie sam akt kreacyjny.

Podkategorie

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.