Fakty Ostrowskie TV

Reklama

WIEDEŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Największy i najsłynniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu, na Placu Ratuszowym - jedna z głównych atrakcji zimowego okresu. Zwiedzających przyciąga przeogromna, mieniąca się tysiącem magicznych światełek choinka. Wszędzie unosi się zapach wina, przypraw korzennych, pieczonych kasztanów oraz wielu innych świątecznych przysmaków. Wśród bożonarodzeniowego klimatu, gwaru, i muzyki można odkryć prawdziwe austriackie smaki. Na 151 stoiskach - drewnianych chatkach - wypieki i słodycze, świąteczne dekoracje, ręcznie robione ozdoby z drewna, biżuteria oraz ceramika artystyczna. W tle rozbrzmiewają pieśni adwentowe w wykonaniu chórów z Austrii i innych krajów. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji prosto z Wiednia autorstwa wysłannika "Faktów Ostrowskich", Wiesława Kaczmarka.

MUZYCZNA ZADUMA (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Paula Pływaczyk i Mariusz Łęcki - dobrze znany w naszych stronach wokalno-gitarowy duet zagrał w zaduszkowy wieczór w kaplicy przy cmentarzu w Ostrzeszowie. Podczas kameralnego występu publiczność usłyszała przede wszystkim klimatyczne autorskie ballady, które wprowadziły wszystkich w jesienny nastrój zadumy i pamięci o tych, którzy już odeszli. Paula Pływaczyk to utalentowana gitarzystka, wokalistka, aranżerka i kompozytorka. Komponuje własne utwory oraz pisze teksty - głównie w języku angielskim. Mariusz Łęcki - wszechstronny muzyk, gitarzysta, pianista i aranżer, pedagog, pomysłodawca i twórca "Przeglądu Muzyki Okołogitarowej Gitarownia" oraz cyklu koncertów "Gitarownia" w ostrowskim  MDK-u. Choć ten duet funkcjonuje razem od niedawna, to za każdym razem jest bardzo ciepło i entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy. Tak było i tym razem. Organizatorem koncertu było Ostrzeszowskie Centrum Kultury.

Prezentujemy zdjęcia autorstwa Wiesława Kaczmarka.

 

THE WALL LIVE ORCHESTRA (FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA)

Materiał z legendarnej płyty Pink Floyd w wykonaniu ponad 70-osobowej orkiestry, chóru i solistów zabrzmiał 24 września we wrocławskiej Hali Orbita. Podczas koncertu publiczność usłyszała zupełnie nowe, symfoniczne aranżacje przebojów z kultowego concept albumu jednego z najwybitniejszych zespołów w historii muzyki. Występowi towarzyszyły spektakularne efekty świetlne oraz transmisja video live wyświetlana na wielkim ekranie. Widowisko w formie monumentalnej rock opery oczarowało nie tylko zagorzałych fanów grupy. Był tam nasz wysłannik Wiesław Kaczmarek, który tak opisuje swoje wrażenia z koncertu - Chór z wykonawcami na froncie, wielka orkiestra, gra świateł i dźwięków zaskoczyły nas od samego początku. Siła muzyki wprowadziła wszystkich w radosny nastrój i wspólne połączenie duchowe widzów z artystami. Wspomnienia wracały przy każdym kolejnym utworze, jednak z ręką na sercu przyznam, że  nigdy nie będzie już tak samo, jak było w czasach, gdy Pink Floyd grali The Wall. Piękne, niezapomniane widowisko, podczas którego wszyscy razem na widowni byliśmy jednością w tej cudownej muzyce - relacjonuje W. Kaczmarek.

The Wall Live Orchestra zdobył tytuł najlepszego Pink Floyd tribute bandu we Włoszech. Zagrali już ponad 200 koncertów, pierwszy z nich odbył się w 2012 roku. Za reżyserię multimedialnego widowiska odpowiada Emiliano Galigani, producent i reżyser, który na swoim koncie ma m. in. musicale Welcome to the Machine oraz Jesus Christ Superstar. Orkiestrą dyrygował Simone Giusti.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Wiesława Kaczmarka z tego wyjątkowego muzycznego wydarzenia.

 

NAJMŁODSI ARTYŚCI W GALERII 33

(fotorelacja Barbary Matuszczak)

Jak Dzień Dziecka to tylko ze sztuką. Taka idea przyświecała zapewne gościom Galerii 33, którzy 1. czerwca wystawili tam swoje prace. Lista autorów jest imponująca, a sądząc po zaangażowaniu młodych artystów, twórców i odbiorców sztuki niebawem w Ostrowie przybędzie.

Większość autorów to dzieci z przedszkola nr 10: Filip Bętkowski, Stanisław Binek,  Martyna Galusik, Jan Graczyk, Laura Grzybowska, Nastazja Hofmańska, Kamil Jankowski, Mikołaj Jańcik, Michał Jendrzejak, Martyna Jędraszczyk, Bruno Krawczyński, Nina Łukawska, Julia Matysiak, Filip Młynarczyk, Natasz Mąkosza, Adrian Michalak, Nikola Morawiak, Liliana Muszyńska, Anna Napierała, Bartosz Nowicki, Nadia Owoc,  Bartosz Pławucki, Bartosz Płonka, Matylda Źródlewska, Oliwia Żarczyńska, Kacper Młynarczyk, Urszula Radomska, Amelia Rzempowska, Hubert Saczuk, Marcel Smektała, Aleksander Stelmasiński, Gabriela Urban, Piotr Wiśniewski, Alan Wojtasiak, Wiwiana Wojtczak, Bartosz Bestry, Maja Cepa, Jakub Chętkowski, Julia Dutkowiak, Mateusz Fikus, Oliwia Gałczyńska, Julia Głowacka, Julia Gulińska, Stanisław Janeczkowski, Nikola Kaleta, Anna Kozieł, Aleksandra Lis, Krzysztof Łukasik, Aleksander Madaliński. Obok nich zaprezentowały się także starsze koleżanki: Marta Murach, Dominika Cegielska oraz Marta Hajduk.

KRÓL OLCH - REAKTYWACJA

Dziś niejako przedpremierowo prezentujemy fotorelację Tobiasza Wichnowskiego z autorskiej sesji fotograficznej inspirowanej arcydzielnym wierszem Goethego, Król olch. Autorką jest Pamela Glejzer, wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Domu Miłosierdzia św. Józefa w Kaliszu. Jej prace mieliśmy już okazję oglądać w Ostrowie w ramach prezentacji zbiorowych (ostatnio w Młodzieżowym Domu Kultury) Na wernisaż wystawy zapraszamy 03 czerwca o godz. 17.00 do Galerii 33. 

DZIECIĘCA LITERATURA W AKCJI

 

Jedna z najpopularniejszych autorek piszących dla najmłodszych, Joanna Krzyżanek była 12. maja gościem dzieci z oddziałów przedszkolnych w Radłowie i Jaskółkach.  Kto zetknął się już z dorobkiem pisarki i jej okołoliteracką aktywnością, wie, iż mamy do czynienia z osobą, dla której literatura jest zaledwie jednym z narzędzi uruchamiających dziecięca kreatywność i wyobraźnię. Bohaterowie jej książek prowadzą młodych czytelników przez świat, który nagle staje się zrozumiały i plastyczny, bowiem wyposaża w narzędzia do kształtowania rzeczywistości według indywidualnych wyobrażeń.To trudna do przecenienia wartość utworów Joanny Krzyżanek - każdemu dają podobne instrumenty, ale nie narzucają z góry instrukcji ich zastosowania. W ten sposób rodzi się szansa, że dziecko odkryje intuicyjnie lub przez przypadek takie możliwości, jakich nie przewidziały nawet intencje autorki.

TYDZIEŃ BEZ ZABAWEK I DZIEŃ ZE SZTUKĄ

Idea, choć - jak twierdzi Daria August, szefowa przedszkola - zainspirowana pomysłem sprawdzonym już wcześniej w Bawarii, w Ostrowie zaistniała po raz pierwszy. Podczas tygodnia bez zabawek dzieci nie tylko znalazły się przearanżowanej przestrzeni, która wcześniej wydawała się rozpoznana i bezpieczna. Przede wszystkim musiały w sposób dla siebie atrakcyjny zorganizować czas, którego nagle wyraźnie przybyło.

GITAROWY REKORD W OBIEKTYWIE WYSŁANNIKA "FAKTÓW OSTROWSKICH"

 

 FOTORELACJA WIESŁAWA KACZMARKA

Wystarczyło mieć gitarę i umieć na niej zagrać 5 prostych akordów C, G, D, A, E, które składają się na Hey Joe Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczyły się wszelkie odmiany instrumentu - akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne były również mandoliny, banjo i ukulele.

1 maja tuż po godz. 16.00 Wrocław stał się prawdziwą Europejską Stolicą Gitary, bijąc swój Rekord z 2014 roku dosłownie o 12 gitary, czyli jednocześnie nieśmiertelny przebój zagrało 7356 gitarzystów! Brawo!!!  Na scenie - razem z twórcą Thanks Jimi Festival, Leszkiem Cichońskim, który obchodzi w tym roku 25-lecie pracy edukacyjnej, zagrała ponad sześćdziesięcioosobowa plejada polskich gitarzystów i zaproszeni goście z zagranicy. Purple Rain upamiętniające Prince`a - także wybitnego gitarzystę - zaśpiewała wrocławska wokalistka Natalia Lubrano. W repertuarze Jimiego Hendrixa znakomicie odnalazł się Krzysztof Zalewski, a  w piosenkach Karin Stanek - Ania Rusowicz. W gronie gości znaleźli się również Al Di Meola oraz Scott Henderson.

BEZ PRĄDU JAK W KINIE

Zazwyczaj występy sekcji  działających przy rozsianych po całym kraju ośrodkach kultury ograniczają się do prezentacji warsztatowych umiejętności, których uczestnicy zajęć nabyli w ciągu roku czy semestru. W Ostrowie mamy na szczęście tradycję zdecydowanie ambitniejszą. Zarówno instruktorzy, jak i młodzi adepci sceny lub estrady starają się zaprezentować pełnowartościowy występ, który nie tylko ukaże światu indywidualne zdolności, ale również uświadomi, jak bezcenna jest umiejętność zespołowego współdziałania.

Znakomitym przykładem był ostatni występ działającego przy Ostrowskim Centrum Kultury Studia Wokalnego, którego solistki i zespół zaprezentowały się repertuarze filmowym z akustycznym wsparciem instruktorek, Pauli Pływaczyk i Natalii Janowskiej oraz multiinstrumentalisty, Mariusza Łęckiego. Autorką fotorelacji z koncertu jest Maria Szeląg, a zaśpiewały dla ostrowskiej publiczności:

Emilia Matyśkiewicz, Tosia Baraniak, Magdalena Zając, Asia Żwikiewicz, Ola Szczepaniak, Anna Szałata, Ania Zuszek, Julia Banasiak  Marcelina Kazojć i Natalia Świtała.  

 TG

BAJKI NA WARSZTAT

Uczestniczki projektu Pokoloruj duszę książką, który objęliśmy medialnym patronatem, zorganizowały 19 marca otwarte warsztaty bajkowe dla dzieci z różnych placówek ostrowskich. Jak wcześniej zapowiadaliśmy, odbyły się one w przedszkolu Smerfiki, a czytaniu literatury towarzyszyły powiązane z nią tematycznie zajęcia plastyczne i taneczne. Pojawił się nawet nawet ufundowany przez przedszkole tort. 

Dziewczyny dowiodły po raz kolejny, że najlepszą zabawą jest mądra zabawa, a widząc efekty swej pracy, planują już kolejne działania związane z promocją literatury. Podsumowanie oficjalnej części projektu niebawem na naszych łamach, a dziś fotorelacja ze wspomnianych warsztatów. Dla porządku dodajmy, że warsztaty prowadziły: Wiktoria Połetek, Monika Hankiewicz, Sylwia Kaczmarek, Gabriela Rzekiecka oraz Gabriela Łoś, a gościła nas w swoim przedszkolu pani Daria August

 

VIVAT OPERETTA

Fotorelacja Barbary Matuszczak i Wiesława Kaczmarka

 

 

Już od bardzo dawna nie byłam na tego typu koncercie, a szkoda. Taka muzyka jest  bardzo lekka i przyjemna, można się przy niej oderwać od codzienności i przenieść w zupełnie inny świat. Elżbieta z Ostrowa

 

Nie sądziłam, że będzie tak pięknie. Podobały mi się zwłaszcza dwie, znakomite sopranistki. Arie i duety na bardzo wysokim poziomie! Do tego znakomita orkiestra, świetny dyrygent - Myron Yusipowicz, tancerze, primabaleriny, barwne, efektowne stroje. Coś wspaniałego! Maria z Raszkowa

Amazi Perebi. Wystawa prac Anny Marii Kramm i Anny Mielniczyk

W minionych tygodniach w Galerii 33 swoje prace na wspólnej wystawie prezentowały dwie wrocławskie artystki - Anna Maria Kramm i Anna Mielniczyk.  Ekspozycję zatytułowaną Amazi Perebi zainaugurowano w sobotę 20 lutego.

 

MAJAKI ARTYSTYCZNE

Wernisaż wystawy Grupy X (Agnieszka Głębicka, Miłosz Horodyski, Anna Lewińska, Sylwia Lis-Persona, Renata Magda, Magdalena Stano, Paweł Wąsowicz)  w Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim

Fotorelacja Barbary Matuszczak

WERNISAŻ WYSTAWY HELENY SAWICKIEJ w Galerii 33

  (Fotorelacja Barbary Matuszczak)

Helena Sawicka, ostrowianka, uprawia malarstwo, rysunek i grafikę artystyczną.  Urodziła się w 1935 roku. Studia plastyczne ukończyła w 1980 roku na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie), a studia podyplomowe ze specjalnością grafiki w 1984 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do roku 1991 pracowała jako nauczyciel plastyki w rodzinnym Ostrowie.

Od roku 1982 roku prezentuje prace malarskie i graficzne na ekspozycjach ?Ostrowska plastyka?. W tym okresie zaczęła tworzyć również ekslibrisy, które wykonuje głównie w technice akwaforty. Jest także autorką małych form graficznych.

Swoje prace pokazywała na wystawach w kraju i za granicą (m. in. w Niemczech, Francji, Hong Kongu, Jugosławii, Meksyku, Turcji, Argentynie czy w Stanach Zjednoczonych). Brała udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Prace autorki znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce i wielu krajach świata.

POWROTY W ŚWIAT MARZEŃ

Wystawa dorobku pracowni Passe-Partout (sezon 2014/15)

 Fotorelacja Barbary Matuszczak

Autorzy prac: Halina Karasińska, Jadwiga Kołodziejczyk, Stefania Leśniak, Iwona Łakomy, Elżbieta Mazurek, Mariola Michalak, Anna Michalczak, Anna Miszkowicz-Wawrzon, Elżbieta Pachciarek, Krystyna Piotrowska, Arkadiusz Rataj, Bogumiła Skoniecka, Anna Sroczyńska, Grażyna Świtała, Romuald Wojciechowski, Barbara Zmyślona.

 

Kontakt z redakcją

Fakty Ostrowskie
pl. Rowińskiego 1
63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 591 74 49

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.